Translate

יום ראשון, 25 ביולי 2021

בתוך שבוע אחד 8 בני אדם טבעו למוות * מתחילת עונת הרחצה נקבע מותם של 22 בני אדם . מאת: שרית יוכפז

  

רחצה קטלנית: מאת: שרית יוכפז

בתוך שבוע אחד 8 בני אדם טבעו למוות * מתחילת עונת הרחצה נקבע מותם של 22 בני אדם

 

מתחילת עונת הרחצה (20.3) ועד היום (25.7 בשעה 20:00) צוותי מגן דוד אדום קבעו את מותם של 22 אזרחים, אשר טבעו למוות בחופי הרחצה, בבריכות ומקורות מים ברחבי הארץ. בנוסף, העניקו החובשים והפרמדיקים של מד"א טיפול רפואי ל-119 בני אדם נוספים במקרי טביעה בים, בריכות ומאגרי מים שונים, מתוכם, 6 במצב קריטי ונזקקו להחייאה, 4 במצב קשה, 16 במצב בינוני ו-93 במצב קל.

 

עפ"י מד"א, 61 מהטביעות התרחשו בים התיכון, 13 בבריכות פרטיות, 7 בצימרים, 21 בבריכות ציבוריות, 6 בכנרת, 3 בים סוף (אילת), 18 בים המלח ו-12 מקרים נוספים בנחלים ובמאגרי מים שונים.

 

במהלך סוף השבוע האחרון, אשר היה קטלני במיוחד, נאלצו צוותי מד"א לקבוע את מותם של 8 מתרחצים, אשר טבעו למוות.

 

ביום שבת בשעה 17:14 טבע למוות אזרח בחוף מעיין צבי הלא מוכרז, לאחר שניסיונות ההחייאה לא צלחו. הפראמדיקים של מד"א אדוארד פלדמן ודוד שוסמן סיפרו: "כשהגענו לחוף ראינו את הגבר שנמשה מהים מחוסר הכרה בסמוך לקו המים כשכונני מד"א ואזרחים שהיו בחוף מבצעים בו פעולות החייאה בסיסיות. המשכנו את הטיפול הרפואי  שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות ופינינו אותו לבית החולים תוך כדי המשך ביצוע פעולות החייאה כשמצבו קריטי." עוד הוסיף הפראמדיק שוסמן, שנהג בניידת טיפול נמרץ: "הרחצה בחוף שאינו מוכרז אסורה ומסוכנת. לנו כצוות חירום רפואי אין בחוף שאינו מוכרז דרכי גישה מסודרות על מנת להגיע עד לטובע, אשר נמצא על קו המים ואין שירותי רפואה זמינים בחוף שיכולים להעניק את הטיפול הרפואי בשניות הראשונות. גם הפעם, כמו באירועי טביעה אחרים שהיו בחופים שאינם מוכרזים, נאלצנו לחנות עם האמבולנס במרחק של מאות מטרים מקו המים ולהגיע רגלית לטובע עם כל הציוד הרפואי, דבר שמעקב את הטיפול מציל החיים וגם את החילוץ של הטובע לאמבולנס ואת הפינוי לבית החולים. אנו במד"א שבים וקוראים לציבור לרחוץ רק בחופים מוכרזים ורק בזמן ששירותי ההצלה פועלים".

 

כחצי שעה לאחר מכן, התקבל במוקד 101 של מד"א דיווח על גבר כבן 20 שחולץ מחוסר הכרה ע"י סירה סמוך לחוף הנסיכה באילת. בתום פעולות החייאה, נאלצו צוותי מד"א לקבוע את מותו. פראמדיקית מד"א מור אשכנזי סיפרה: "סמוך לגשר בחוף הנסיכה חברנו לסירה של השיטור הימי שחילצה אלינו מעומק הים את הגבר שנמצא מחוסר הכרה. ביצענו בו פעולות החייאה אבל מצבו היה קריטי ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו."

 

באותו הערב, בשעה 18:56, נאלצו צוותי מד"א לקבוע את מותו של גבר כבן 46, בתום פעולות החייאה מאומצות, אשר טבע בחוף התמרים הלא מוכרז בעכו. פראמדיקית מד"א, אלה שפיר, סיפרה: "כשהגענו לחוף ראינו את הטובע שחולץ מהמים ע"י עוברי אורח שוכב בסמוך לקו המים כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה והם מבצעים בו פעולות החייאה בסיסיות. המשכנו בטיפול הרפואי שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות. העברנו אותו תוך כדי המשך טיפול לניידת טיפול נמרץ אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

 

הבוקר (א') בשעה 08:48, התקבלה במוקד 101 של מד"א קריאה אודות ילד מחוסר הכרה שאותר ע"י סירה בעומק הים סמוך לעכו לאחר שטבע יחד עם אביו במוצאי שבת בחוף התמרים ונעדר. החובשים ופרמדיקים של מד"א נאלצו לקבוע את מותו של ילד בן 10. פראמדיק מד"א טלאל פארס סיפר: "חברנו עם סירה שחילצה את הילד מהים לבי"ס לקציני הים. ביצענו בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו."

 

כשעתיים לאחר מכן, נקראו צוותי מד"א למקרה טביעה בבריכה ציבורית בירושלים, שם פינו הצוותים גבר כבן 87 לבית החולים תוך כדי מאמצי החייאה, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

 

בשעה 14:03 התקבל דיווח על טביעה בחוף הדייגים הלא מוכרז בחדרה, צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי לפעוט כבן שנתיים, אשר פונה במצב קריטי להלל יפה תוך כדי פעולות החייאה, שם לאחר מאמצי הרופאים נקבע מותו. פראמדיק רכוב על אופנוע מד"א, אסף תפוחי, סיפר: "כשהגענו לחוף ראינו את הפעוט מחוסר הכרה בסמוך לקו המים כשמבצעים בו פעולות החייאה בסיסיות. סיפרו לנו שהוא נמשה מהים ע"י מציל מחוף סמוך כשהוא ללא דופק וללא נשימה. מיד התחלנו בטיפול הרפואי המתקדם שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו קריטי."

 

סמוך לשעה חמש בערב, נקראו צוותי מד"א לטפל במקרה טביעה בבריכה פרטית במועצה האזורית מעלה יוסף ולאחר פעולות החייאה ממושכות, פינו בניידת טיפול נמרץ למרכז הרפואי לגליל בנהריה ילדה בת 4 במצב קריטי כשהיא מונשמת. פראמדיק מד"א הדי אלט וחובש רפואת חירום במד"א דור וקנין סיפרו: "הפעוטה שכבה  בסמוך לשפת הבריכה כשהיא מחוסרת הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות ולאחר דקות מאומצות של פעולות החייאה מתקדמות ליבה שב לפעום ומצבה התייצב מעט. הכנסנו אותה לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותה להמשך טיפול בבית החולים כשמצבה קריטי והיא מונשמת."

 

התפלגות מקומות טביעה:

·        61 טבעו בים התיכון, מהם 12 טבעו למוות, 1 קשה, 4 בינוני ו-44 קל

·        21 טבעו בבריכות ציבוריות, מהם 2 טבעו למוות, 2 במצב אנוש ונזקקו לפעולות החייאה, 2 קשה, 4 בינוני ו- 11 קל

·        13 טבעו בריכות פרטיות, בהם 1  במצב אנוש שנזקק לפעולות החייאה, 2 בינוני ו-10 קל

·        7 טבעו בריכות בצימרים, בהם 1  במצב אנוש שנזקק לפעולות החייאה, 2 בינוני ו-4 קל

·        6 טבעו בכנרת, בהם 1 טבע למוות ו-5 קל

·        3 טבעו בים סוף (אילת), מהם 1 טבע למוות, 1 במצב אנוש שנזקק לפעולות החייאה ו-1 קל

·        18 טבעו ים המלח, בהם (3 שטבעו למוות, 1 במצב אנוש שנזקק לפעולות החייאה, 1 קשה, 2 בינוני ו-11 קל

·        12 טבעו בנחלים ובמאגרי מים, בהם 3 שטבעו למוות, 2 בינוני ו-7 קל


תשמרו על עצמכם ועל ילדיכם

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה