Translate

יום שלישי, 10 בינואר 2023

בשורה חדשה – בדיקת CT בקרינה מינימלית למטופלי אף אוזן גרון ע"י מכשיר Cone Beam CT מאת: שרית יוכפז

 בשורה חדשה ופורצת דרך – בדיקת CT בקרינה מינימלית למטופלי אף אוזן גרון ע"י מכשיר Cone Beam CT מאת: שרית יוכפז

 הייעודי למטופלי אף אוזן גרון

מכשיר ה-CBCT הינו מכשיר מתקדם בענף הדימות שעד לאחרונה נתן מענה נקודתי ויעיל עבור מטופלים הנדרשים לבצע בדיקות דימות לאזור הפה ולסת בלבד. במרכז הרפואי א.ר.ם פעלו על מנת להכניס לארץ דגם מתקדם של המכשיר, בהכוונה ובמיקוד בתחום האף אוזן גרון. מהיום, מטופלים הזקוקים לבדיקת CT באזורים אלו, יוכלו לבצע את בדיקת הדימות ביעילות, בבטיחות, במהירות ועם רמת קרינה מינימלית ב+השוואה לכל מכשירCT  רגיל.

בדיקות דימותCT  הן כלי שכיח וחשוב בעולם הרפואה ומטרתן לתת תמונה תלת ממדית של פנים הגוף, לצורך אבחון רפואי. היתרון האבחוני של הבדיקה הוא משמעותי, אך במקביל ידועים סיכונים בריאותיים עקב רמת הקרינה הגבוהה של המכשיר.

כמקובל ברחבי העולם, כשמדובר במקרי פה ולסת קיימת חלופה לבדיקות ה CT הרגילות והיא על ידי שימוש במכשיר ה-CBCT. מדובר במכשיר CT קטן ממדים, בעל דיוק רב המבוסס על טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת ואשר פועל עם קרינה מופחתת משמעותית, בהשוואה למכשיר CT רגיל.

בישראל עד לאחרונה, שימש מכשיר CBCT דומה את רופאי הפה ולסת בלבד. ביוזמת א.ר.ם המרכז הרב-תחומי לרפואת א.א.ג, נרכש דגם CBCT משודרג אשר נועד לצרכים הייעודיים של תחום האף אוזן גרון. את הפעילות הקלינית מובילים פרופ' רועי לנדסברג ופרופ' עודד נחליאלי ובכדי להעניק את השירות המיטבי יחד עם פיענוח איכותי ומהיר, הורחב הצוות הרפואי וצורפו למערך טכנאי CT ומומחה לרדיולוגיית ראש-צוואר, שהוכשרו במיוחד לתחום הא.א.ג.

המשמעות היא, שמטופלים הזקוקים לאבחון רפואי המשלב טווח נרחב מאזורי הא.א.ג (כמו למשל, צילום המשלב את הלסת העליונה יחד עם הסינוסים), יכולים לבצע אותו בצילום אחד וברמת קרינה נמוכה משמעותית (בין 10% - 30% מצילום דימות רגיל - תלוי בפרוטוקול הבדיקה). "היתרון בשירות החדש הוא קודם כל בקרינה הנמוכה של המכשיר, אך גם בנוחות ובזמינות הבדיקה", מסביר פרופ' רועי לנדסברג. "באופן רגיל, כאשר חולה נזקק לבדיקת דימותCT  הוא צריך לקבל התחייבות מקופת החולים ולקבוע תור. זה יכול לקחת שבועות ארוכים, ומעבר לטרחה שבדבר, הזמן יכול להיות קריטי כשמדובר במקרים חמורים שזקוקים לטיפול בדחיפות. מכשיר ה-CBCT  החדש מאפשר לנו להגיע לאבחנה בסמוך לביקור של המטופל אצל הרופא המפנה וב"זמן אמת" - כאשר קיימים תסמינים. המשמעות היא, שאנחנו יכולים לקבל אבחון כאן ועכשיו ולהמליץ על טיפול מתאים, באופן מיידי".

שירות מסודר ובזמינות מרבית של בדיקות במכשיר ה-CBCT לצרכי תחום האף אוזן גרון, כמו למשל בדיקות דימות של האוזניים, הסינוסים ונתיבי האוויר העליונים, ניתן להשיג כיום רק במרכז הרפואי א.ר.ם. דגם המכשיר הינו המתקדם בתחומו, ובין השאר יתרונו במפתח הבדיקה הרחב שלו -של 20*17 ס"מ, השונה מהמכשירים הקיימים היום לרפואת פה ולסת, שהינם בעלי מפתח סריקה של 5 - 8 ס"מ בלבד. טווח הצילום הרחב מאפשר לרופא המטפל לקבל תמונת מצב איכותית יותר של האזור המצולם ולאבחן אותו בדיוק מרבי.

"אנחנו יודעים שמרכזים רפואיים נוספים מתחילים להתעניין בשימוש במכשיר וזו בשורה נהדרת. מדובר בתחילתה של מהפכה. אנחנו מצפים שבכל הארץ יתחילו לעבוד עם המכשיר כי למעשה זה האינטרס של כולנו הן עבורנו והן עבור המטופלים", מסכם פרופ' לנדסברג.


                           גילוי נאות :  קבלתי זאת ממשרד יח"צ .לא ניסיתי את המכשיר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה