Translate

יום שלישי, 28 ביולי 2020

המלצות מגן דויד לקראת צום 9 באב מאת: שרית יוכפז

 המלצות מד"א לקראת צום ט' באב
נוכח משבר הקורונה וגל החום הכבד הפוקד את ישראל השבוע, מפרסם מגן דוד אדום את המלצות לצום תשעה באב עבור הקהל הרחב * מנכ"ל מד"א, אלי בין: "השנה הצום עלול להיות מסוכן כפליים. יש לשמור על ההנחיות ביתר זהירות"

השנה, צום תשעה באב יחל מחרתיים, ביום רביעי (29.7) עם שקיעת השמש, ויסתיים למחרת ביום חמישי בערב. כמדי שנה, נערך ארגון מד"א באמצעות חובשים ופרמדיקים אשר יפעלו באופן מתוגבר עם מערך אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועים וכלי חירום נוספים ברחבי הארץ. בנוסף, צוותי מד"א יאבטחו רפואית את המתפללים הרבים הצפויים להגיע לרחבת הכותל המערבי בירושלים.

בשל משבר הקורונה וגל החום הכבד, על ציבור הצמים לנקוט באמצעי זהירות מחמירים, על מנת לעבור את הצום בשלום. לקראת הצום, מפרסם מגן דוד אדום הנחיות והמלצות, על מנת למנוע ככל שניתן מקרי חירום רפואיים. מדי שנה, מטפלים צוותי מד"א בקריאות רבות של נפגעי התייבשות, חולשה, התעלפויות ותשישות, כתוצאה מהצום ומהחום הכבד השורר בעונה זו.

בשנה שעברה, טיפלו החובשים והפראמדיקים של מד"א ב-224 בני אדם שנזקקו לסיוע רפואי במהלך הצום, בהם 147 בני אדם שסבלו מחולשה וסחרחורות, 8 שסבלו מהתייבשות ו-69 שהתעלפו. השנה, בשל החום הכבד והסכנה של נגיף הקורונה - על ציבור הצמים לנקוט ביתר זהירות ואחריות, על מנת להימנע ממקרי חירום רפואיים ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות לחבישת מסיכה על מנת לקטוע את שרשרת ההידבקות בנגיף הקורונה.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "השנה, הצום עלול להיות מסוכן כפליים ולהוביל למקרי חירום רבים, במידה וציבור הצמים לא ישמור על ההנחיות כראוי, בעיקר בגלל החום הכבד. אנו ממליצים לציבור להקפיד על שתייה מספקת טרם כניסת הצום, להימנע מכל פעילות פיזית מאומצת במהלך הצום, להימצא במרחבים ממוזגים, לא להתקהל או להצטופף וכמובן להישאר כמה שיותר במקומות מוצלים וקרירים. כמו כן, יש לשים דגש רב ולשמור על אוכלוסיות בסיכון ועל קשישים, אשר נמצאים בסכנה מוגברת. החובשים והפראמדיקים של מד"א יעמדו לשירות הציבור, כבכל יום אחר בשנה, ויגיעו לטפל בכל חולה או פצוע, במהירות ובמקצועיות".


המלצות מד"א - כך תעברו את הצום בשלום:
·        ארוחה מפסקת: יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום, ולהפחית בשתיית משקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, משקאות אנרגיה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא, ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, דוגמת חמוצים ופיצוחים, הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום ואינם נחים מספיק במהלך הצום, להקפיד על שתייה מרובה טרם הצום, ושהות באזורים מוצלים במהלכו. בארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, בהן פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.
·        חולים וקשישים: מד"א ממליץ לחולים ולקשישים להתייעץ עם רופא לפני הצום. על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, מחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד להמשיך ליטול תרופות כבשגרה, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה ופעילות יתר או חוסר של בלוטת התריס.
·        נשים בהריון: מד"א ממליץ לנשים הרות להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הצום, ולפעול עפ"י המלצתו.
·        פגיעת תפקוד כליות: עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר בנוזלים, הם כאבי ראש, טשטוש ראייה, ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן, ופגיעה במערכות בגוף האחרות. בכל מקרה חירום רפואי יש להזעיק מיד את החובשים והפראמדיקים של מד"א במוקד 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי" .
·        התייבשות: צום תשעה באב חל במהלך חודשי הקיץ החמים. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון, עלולים לסכן את הצמים. יש לשים לב במיוחד לילדים וקשישים, ובכל צורך רפואי יש להזעיק במהירות את מד"א. במגן דוד אדום קוראים לציבור לשמור על קשר עם בני משפחה מבוגרים, על מנת לוודא שהם מרגישים טוב לאורך הצום.
·        יציאת הצום: מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. יש להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מדי) מלווה בפרוסת עוגה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה