Translate

יום שלישי, 23 ביוני 2020

בסיום ניסוי קליני בינלאומי מוצלח, קאריופארם גאה לבשר: מִנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מאשר את השימוש בתרופה ®XPOVIO (סֶלִינֶקְסור) לטיפול בחולים עם לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) מאת שרית יוכפז

בתוך פחות משנה קאריופארם מקבלת אישור שני מה-FDA האמריקאי

®XPOVIO/סלינקסור היא התרופה המאושרת היחידה (בחומר-יחיד) לטיפול בחולים עם לימפומה מפושטת של תאי B גדולים • ®XPOVIO היא התרופה הראשונה והיחידה שאושרה על ידי ה-FDA לשימוש הן עבור 'מיאלומה נפוצה' והן עבור DLBCL • התרופה מבוססת על מנגנון ייחודי פרי מחקר של הישראלית ד"ר שרון שחם, נשיאה ומייסדת קאריופארם ויעילותו לטיפול במחלות נוספות נבחנת כעת בעולם ובישראל • ד"ר שרון שחם: "חולקים את ההישג האדיר הזה עם המטופלים, העובדים, המטפלים והרופאים


בסיום ניסוי קליני בינלאומי מוצלח, קאריופארם גאה לבשר:
מִנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מאשר את השימוש בתרופה ®XPOVIO (סֶלִינֶקְסור) לטיפול בחולים עם לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL)
כיום, ®XPOVIO/סלינקסור היא התרופה הפומית המאושרת היחידה (בחומר-יחיד) לטיפול בחולים עם לימפומה מפושטת של תאי B גדולים • ®XPOVIO היא התרופה הראשונה והיחידה שאושרה על ידי ה-FDA לשימוש הן עבור 'מיאלומה נפוצה' והן עבור DLBCL • התרופה מבוססת על מנגנון ייחודי פרי מחקר של הישראלית ד"ר שרון שחם, נשיאה ומייסדת קאריופארם ויעילותו לטיפול במחלות נוספות נבחנת כעת בעולם ובישראל • ד"ר שרון שחם: "חולקים את ההישג האדיר הזה עם המטופלים, העובדים, המטפלים והרופאים, שתרמו ללא לאות לקידום ®XPOVIO החל מגילויה המקורי ופיתוחה הקליני, ועד לאישור ה-FDA השני שניתן לאחרונה"

הישג אדיר בעולם האונקולוגי: קאריופארם תרפיוטיקס (Nasdaq: KPTI), חברת התרופות בתחום האונקולוגיה מניוטון, ארה"ב, שנוסדה ע"י הישראלית ד"ר שרון שחם ופועלת גם בתל אביב (קאריופארם ישראל), הודיעה בתאריך 22 ביוני 2020 כי מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר את התרופה XPOVIO™ (Selinexor) לטיפול בחולי לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL), כולל חולי DLBCL שמחלתם התפתחה מלימפומה פוליקולרית, שמחלתם חזרה או נשנתה לאחר לפחות 2 קווי טיפול; זאת תוך פחות משנה לאחר אישור ®XPOVIO לטיפול בחולי סרטן הדם מסוג מיאלומה נפוצה שמחלתם חזרה או נשנתה לאחר ארבעה קווי טיפול. אינדיקציה זו מאושרת במסגרת הליך אישור מואץ של FDA (FDA accelerated approval)  על בסיס שיעור תגובה לטיפול. אישור קבוע לאינדיקציה זו מותנה באישוש הממצאים והדגמת תועלת קלינית במחקר אימות.

תוכנית האישור המואץ של ה- FDA פותחה על מנת לאפשר אישור מהיר של תרופות למחלות קשות ללא אפשרויות טיפוליות זמינות. האישור ניתן לאחר הגשת תוצאות של ניסוי קליני שכלל 134 משתתפים, כולם חולי DLBCL מהסוג המדובר (ר' הסבר מפורט תחת 'אודות המחקר') בבתי חולים ברחבי ארה"ב ומחוצה לה. בישראל התקיים הניסוי בבתי החולים: וולפסון, רבין, סורוקה, אסותא רמת החייל, רמב"ם, איכילוב והדסה. במסגרת הניסוי, ניתן מינון של 60 מ"ג ®XPOVIO פעמיים בשבוע לכל חולה.

ד"ר שרון שחם, מייסדת, נשיאה והמדענית הראשית של קאריופארם: "האישור המואץ של ה-FDA ל-®XPOVIO עבור מטופלים עם לימפומה מהווה אבן דרך משמעותית עבור מטופלים ומשפחותיהם, שיש להם כיום אפשרויות טיפול מוגבלות עבור מחלתם. אישור זה הוא הראשון שניתן עבור תרופה פומית למטופלים עם DLBCL שטופלו בעבר, וזו פעם ראשונה בה מאושרת תרופה, כטיפול יחיד, עבור סוג אגרסיבי זה של לימפומה. בנוסף, כעת זוהי ההתוויה האונקולוגית המסחרית השנייה עבור ®XPOVIO, המדגישה את מנגנון הפעולה החדשני שלה, קלות המתן, והיכולת לייצר תגובות מהירות ויציבות במטופלים עם מחלה שטופלה בעבר באינטנסיביות. אנו חולקים את ההישג האדיר הזה עם המטופלים, העובדים, המטפלים והרופאים, שתרמו ללא לאות לקידום ®XPOVIO, החל מגילויה המקורי ופיתוחה הקליני, ועד לאישור ה-FDA השני שניתן לאחרונה".

מרגע ההודעה על האישור, ®XPOVIO מותרת למכירה בארה"ב גם להתוויה החדשה של DLBCL והחברה נערכת להגדלת מערך השיווק שלה על מנת ליידע את הרופאים והחולים. ®XPOVIO  הוגשה לרישום למשרד הבריאות בישראל וכן הוגשה  בקשה לכלול את ®XPOVIO בסל התרופות. כמו כן קאריופארם  מתכננת להגיש במהלך 2021 בקשה לאישור  לסוכנות התרופות האירופאית (EMA).

ד"ר מייקל קאופמן, מנכ"ל קאריופארם ת'רפיותיקס: "נתחיל את מאמצי ההשקה המסחריים של ®XPOVIO עבור DLBCL באופן מיידי, ונרחיב את מערך האספקה שלנו עבור חולי סרטן הזקוקים לתרופה. מאז הקמת החברה ב-2008, קאריופארם התמקדה בבחינת הפוטנציאל של מווסתי העברה גרעינית, ואנו נרגשים להיכנס כעת לפרק חדש של צמיחה, עם המסחור הכפול שלנו של מעכב הייצוא הגרעיני הראשון והיחיד שאושר בארה"ב".

"עבור המספר הגדול של מטופלים עם DLBCL נשנית או חוזרת, יש צורך חשוב בטיפולים חדשים" כך ד"ר ג'ון פ. לאונרד, פרופסור להמטולוגיה ואונקולוגיה רפואית באוניברסיטת וויל קורנל ואונקולוג במרכז הרפואי ניו-יורק-פרסביטריאן/וויל קורנל ויועץ של קאריופארם ת'רפיותיקס: "למרבה הצער, למרות טיפול בסוגים רבים של כימותרפיה וטיפול משולב בתרופות ממוקדות, מטופלים רבים חולים במחלה שממשיכה להתקדם.  ®XPOVIO כתרופה יחידה פומית הדגימה במחקר SADAL שיעור תגובה כוללת משמעותי מבחינה קלינית של 29%, לרבות שיעור תגובה מלאה של 13%, במספר סוגי-משנה של המחלה. יש לציין כי חלק מתגובות המטופלים היו יציבות, כאשר 38% מהמטופלים אשר הגיבו לטיפול שמרו על התגובה לאחר שישה חודשים. הפרופיל הקליני והסבילות של ®XPOVIO במתן פומי מספקים לרופאים ולמטופלים חלופה טיפולית חדשה למשטרי טיפול  בכימותרפיה תוך-ורידית מסורתיים".

אודות המחקר
האישור המואץ של ה-FDA עבור ®XPOVIO מבוסס על תוצאות מחקר בשם SADAL (סלינקסור נגד לימפומה מפושטת ארסיבית) אשר העריך 134 מטופלים (עם חציון של 2 טיפולים מערכתיים קודמים, בטווח של 1-5) עם DLBCL חוזרת או נשנית. המטופלים קיבלו מינון קבוע של 60 מ"ג של XPOVIO, פעמיים בשבוע, במחזור טיפול בן ארבעה שבועות. בתנאי ההכללה למחקר נכללו מטופלים עם סוגי-משנה של DLBCL של תאי B (GCB and non-GCB).

המחקר השיג את מטרתו העיקרית  של שיעור התגובה הכולל אשר עמד בסוף הניסוי על 29%; כולל  18 (13%) תגובות מלאות (ריפוי מלא) ו – 21 (16%) תגובות חלקיות (שיפור). אחת מהמטרות המשניות של המחקר היתה משך התגובה הכולל, בקרב כל המטופלים שהגיבו. מהחולים שהגיבו לטיפול, 56% שמרו על תגובה לאחר 3 חודשים, 38% לאחר 6 חודשים ו-15% לאחר 12 חודשים. 

להודעה המלאה על האישור (באנגלית) באתר החברה לחצו כאן.
אודות ®XPOVIO  (סֵלִינֶקסוֹר Selinexor)
®XPOVIO היא תרכובת פומית, הראשונה מסוגה, של מעכב סלקטיבי לייצוא גרעיני SINE הפועלת על ידי היקשרות סלקטיבית לחלבון הייצוא הגרעיני אקספורטין 1 (XPO1, הנקרא גם CRM1) ועיכובו. ®XPOVIO חוסמת את הייצוא הגרעיני של חלבונים מדכאי גידולים, מווסתי גדילה ואנטי-דלקתיים, ובכך מביאה להצטברות חלבונים אלה בגרעין ולהעצמת פעילותם נוגדת הסרטן בתא. ההצטברות הכפויה של חלבונים אלה בגרעין יכולה לפעול נגד רבים מהמסלולים האונקוגניים, שבהיעדר שליטה, מאפשרים לתאי סרטן בעלי נזק חמור בדנ"א להמשיך לצמוח ולהתחלק בצורה בלתי מבוקרת. בנוסף לקבלת אישור מואץ של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) עבור ®XPOVIO ביולי 2019 בשילוב עם דקסמטזון (dexamethasone) לטיפול במטופלים בוגרים עם מיאלומה נפוצה עמידה נשנית (RRMM) שקיבלו ארבעה טיפולים קודמים לפחות ואשר מחלתם עמידה לשני מעכבי פרוטאזום לפחות, לשני חומרים אימונומודולטוריים לפחות ולנוגדן חד-שבטי נוגד-CD38, קאריופארם הגישה בקשה לאישור שיווק (MAA) לסוכנות האירופית לתרופות (EMA) לחולי RRMM. קאריופארם הגישה בקשה נוספת (sNDA) ל – FDA להרחיב את התווית הטיפול המאושר ל RRMM ולכלול במסגרתו חולי מיאלומה נפוצה לאחר קו טיפול אחד וזאת בהתבסס על תוצאות חיוביות של מחקר שלב 3, בהקצאה אקראית, בשילוב עם ולקייד® (בורטזומיב [bortezomib]) ודקסמטזון (dexamethasone) במינון נמוך (BOSTON). ביוני 2020 קיבלה קאריופארם אישור FDA נוסף ל ®XPOVIO לטיפול בחולי לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) שמחלתם חזרה או נשנתה כולל חולי DLBCL שמחלתם התפתחה מלימפומה פוליקולרית, לאחר לפחות 2 קווי טיפול
סלינקסור מוערכת גם בכמה מחקרים קליניים נוספים בשלב אמצעי ובשלבים מאוחרים יותר על פני התוויות מרובות לסרטן, לרבות טיפול אפשרי עבור עמוד השדרה בשילוב עם טיפולים מאושרים (STOMP), עבור ליפוסרקומה (SEAL) ועבור סרטן רירית הרחם (SIENDO), בין היתר.

מחקרים נוספים בשלב 1, שלב 2 ושלב 3 מתקיימים כעת או מתוכננים להיערך, לרבות מחקרים רבים בשילוב עם טיפולים מאושרים במגוון סוגי גידולים על מנת להמשיך ולהבהיר את סדרי העדיפויות הקליניים של קאריופארם עבור סלינקסור. מידע נוסף על ניסויים קליניים בסלינקסור זמין באתר www.clinicaltrials.gov.

אודות חברת קאריופארם (Karyopharm Therapeutics)
חברת קאריופארם (Karyopharm Therapeutics) (נסדא"ק: KPTI) היא חברת תרופות ממוקדת-אונקולוגית המוקדשת לגילוי, פיתוח ושיווק של תרופות חדשניות ראשונות מסוגן המכוונות נגד ייצוא גרעיני ומטרות קשורות, לטיפול בסרטן ובמחלות גדולות אחרות. תרכובות המעכב הסלקטיבי לייצוא גרעיני (SINE) של קריאופארם פועלת על ידי היקשרות סלקטיבית לחלבון הייצוא הגרעיני XPO1 (CRM1) ועיכובו. התרכובת העיקרית של קאריופארם, ®XPOVIO (סלינקסור), קיבלה אישור מואץ של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) ביולי 2019 בשילוב עם דקסמטזון (dexamethasone) לטיפול במטופלים עם מיאלומה נפוצה שקיבלו בעבר טיפולים קודמים רבים. ביוני 2020 ®XPOVIO אושרה ע"י ה – FDA לטיפול בחולים עם לימפומה מפושטת של תאי B גדולים. כמו כן, בקשה לאישור השיווק עבור סלינקסור נמצאת כעת בבדיקה של הסוכנות האירופית לתרופות (EMA). בנוסף לפעילות כחומר יחיד ובשילוב נגד מגוון של סוגי סרטן אנושיים, תרכובות SINE הראו פעילות ביולוגית גם במודלים של ניוון עצבי, דלקת, מחלות אוטואימוניות, נגיפים מסוימים וריפוי פצעים. לחברת קאריופארם מספר תוכניות מחקר בפיתוח קליני או טרום-קליני. למידע נוסף, בקר באתר www.karyopharm.com.


אודות מייסדת החברה ד"ר שרון שחם
דר' שרון שחם, 49, מייסדת ונשיאת קאריופארם, הינה ילידת רעננה, ושירתה כקצינה בחיל הים. היא בוגרת תואר ראשון בכימיה, תואר שלישי בביוכימיה ופיזיקה חישובית, ובעלת תואר מאסטר במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. בשנת 2008 ייסדה שחם את קאריופארם ומאז משמשת נשיאת החברה
ומדענית ראשית לצד שותפה לחיים היום, מנכ"ל החברה ד"ר מייקל קאופמן.  לד"ר שחם שלושה ילדים: אמיר, בן 21, חייל בודד המשרת בצנחנים, דורי בן 18 והילי בת 4.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה