Translate

יום שלישי, 14 במרץ 2017

אנטי אייג'ינג גם לעור הגוף, לעיכוב תהליך ההזדקנות של העור ראיון עם ד"ר דב סטמפלר. מאת: שרית יוכפז

אנטי אייג'ינג גם לעור הגוף, לעיכוב תהליך ההזדקנות של העור

מאת: דוקטור דב סטמפלר

עם הגיל, העור עובר שינויים המתבטאים ביובש מוגבר, בקמטוטים ההופכים בהדרגה
לקמטים, במרקם פחות זוהר ואחיד, בעור שהופך לשברירי ודק יותר ואף להופעת כתמי פיגמנטציה. כתוצאה משילוב של שינויים פיזיולוגיים והורמונליים ושל הנזקים שבחשיפה לשמש ולפגעי הסביבה, העור עובר תהליך של הזדקנות. ישנה ירידה בתפקודים החיוניים של התאים, קצב חידוש התאים מואט וסיבי האלסטין והקולגן, האחראים למיצוק הגוף ולגמישות העור, נשחקים ונפגעים.

קמטוטים ראשונים, המכונים גם קמטי הבעה, מופיעים בדרך כלל לאחר גיל 30. נשים רבות מגלות כי תופעת "העור זוכר" היא אכן נכונה וכי כל פרץ צחוק מתגלגל, מחשבה מדאיגה שגרמה לקמטים במצח, או אפילו כיווץ העיניים כתוצאה מחשיפה לשמש, משאירים את חותמם על גבי עור הפנים. העור שלנו, אם כן, אוסף את כל הזיכרונות, אפילו אלו שאנו נוטים לשכוח ובעיקר הוא זוכר את שעות השמש הרבות שצברנו בחיינו. הרגלים אישיים כמו עישון ותזונה בלתי מאוזנת, אינם "תורמים" במיוחד לעצירת הזדקנותו.
היות והעור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף ותהליך ההזדקנות שלו נראה לעין, בניגוד לשאר איברי הגוף, מתעורר הצורך והרצון למנוע ולטפל בעור מתבגר.

ד"ר סטמפלר, מומחה למחלות עור ומין ויועץ למותג דוקטור עור, מסביר על תהליך ההזדקנות של עור הפנים והגוף:  מהם הגורמים? כיצד מתמודדים? ואיך באמת ניתן להילחם בסימני הגיל?  
משמעות המילה אנטי אייג'ינג הינה עיכוב הזדקנות העור כלומר, עצירה או האטת תהליך ההזדקנות. בשנות ה-20 וה-30 המוקדמות טיפול האנטי אייג'ינג היעיל ביותר הוא מניעה, בעוד שבגילאים מבוגרים יותר, מדובר כבר על שילוב טיפול ממש.

הגוף שלנו מורכב מתאים. תהליך ההזדקנות הוא למעשה מוות מתמשך של אותם תאים. בתקופת החיים הראשונה, בה התינוק, הילד ואף המבוגר הצעיר גדלים ומתפתחים, תפקוד הגוף הוא ותהליך התחדשות התאים במיטבם. במהלך השנים , כאשר מתבגרים, היכולת של הגוף ליצור תאים חדשים פוחתת, נוצר מוות תאי ותהליך ההזדקנות מתחיל.

ישנם 2 גורמים חיצוניים עיקריים המשפיעים על הזדקנות העור:  עישון וקרינת השמש. שימוש יומי בתכשירי הגנה מהשמש נגד קרינת UVA ו-UVB  באזורים החשופים לשמש, יכול בהחלט להשפיע על קצב הזדקנות העור. באשר לעישון, מחקרים מראים כי עישון מעכב את יכולת הגוף לייצר קולגן ומוביל להזדקנות מוקדמת של העור. שילוב של עישון מאסיבי עם חשיפה רבה לשמש, מהווה גורם סיכון של פי 10, להופעת קמטים בעור, לעומת אנשים שאינם מעשנים או שאינם נחשפים לשמש.

חשוב לציין כי לא רק עשן הסיגריות וקרינת השמש גורמים לנזק, אלא גם תהליכים פנימיים היוצרים רדיקלים חופשיים בגוף. רדיקלים חופשיים הינם תוצר הלוואי של תהליכי החמצון המתרחשים באופן תקין של שימוש באנרגיה בגוף, לדוגמא בתהליך הנשימה, העיכול או תפקוד מערכת החיסון. חמצון יתר יוצר עודף של רדיקלים חופשיים המזיקים לגוף משפיעים על תהליך ההזדקנות. דוגמא לכך היא שהרדיקלים החופשיים גורמים לאיבוד גמישות סיבי חלבון הקולגן בעור העלול לגרום לקמטים ולהזדקנות העור. בניגוד לרכיבים המזיקים, ישנם חומרים נוספים הנקראים נוגדי חמצון (אנטי אוקסידנטים). אשר ביכלתם להקטין את השפעת הרדיקלים החופשיים, והם כמובן מייטיבים עם הגוף. ישנם מספר שימושים בנוגדי חמצון. במזון כמו פירות וירקות העשירים מאוד ברכיבים אלו או שימוש בנוגדי חמצון בקרם לחות לפנים ולגוף, יכול לסייע בטווח הארוך ולהפחית תופעות של הזדקנות מוקדמת של העור. שימוש ברכיבים כמו ויטמין C, ויטמיןE  בקרם עשוי לסייע להפחית את הנזק החמצוני.

כמענה לחשיפה סביבתית או לתהליכים פיסיולוגים, שהגוף עובר עם הזמן וגורמים להזדקנות עור הגוף, ישנו שוק הולך וצומח של רצון לטפל בתהליך, אם באמצאות טכנולוגיות, הליכים כירורגים, מוצרים רפואיים או מוצרים דרמו קוסמטיים, אשר תפקידם לסייע בתהליך האנטי אייג'ינג. ההליכים הקוסמטיים הלא ניתוחיים עלו בשנים האחרונות ב- 44% כאשר הניתוחים האסתטיים עלו ב-17% בלבד. נתונים אלו מצביעים על כך, שהפוקוס היום הוא  בתהליך המניעתי ארוך הטווח ולא דווקא ההליך המהיר הניתוחי.
בתחום האסתטיקה, מתמקדים בין היתר בטיפולים לפיגמנטציה, אקנה מבוגרים, צלוליטיס, פילינג או טיפול בקמטים. בתחום האנטי אייג'ינג ישנו שימוש רב ברכיבים דרמו-קוסמטיים  כגון חומצות אלפא הידרוקסיות או רטינול, הידועים בתרומתם להאצת קצב חידוש התאים ולחידוש מראה העור, ורכיבים אחרים נוספים כמו ויטמין C , המסייע לייצור קולגן ולמיצוק העור.

אם באמת רוצים "להילחם" בסימני הגיל, ביומיום, כדאי לתת תשומת לב מוגברת לעור הגוף ולא רק לעור הפנים. לדוגמא, בעת שימוש בסבוני רחצה רגילים בזמן המקלחת ישנו תהליך של הסרה של שומן טבעי מהעור, מה שעלול לגרום ליובש של העור ולאלסטיות נמוכה יותר. שימוש בקרם גוף המותאם לסוג העור, המכיל גורמי לחות, מיד לאחר המקלחת עשוי להחזיר לעור את הרכיבים שהוסרו. גם שימוש במים חמים במקלחת, מקלחות ארוכות, תכיפות גבוהה של מקלחות ושימוש ברכיבי ניקוי אגרסיביים לעור, יכולים לגרום לייבוש העור והאצת סימני ההזדקנות. שימוש בסבונים בעלי לחות מוגברת, ללא חומרים משמרים ומקלחות קצרות יחסית, בטמפרטורה פושרת ונעימה, יכולים להיטיב עם העור.


לסיכום, אימוץ שגרת טיפוח ייעודית המותאמת לסוג העור, לא רק לפנים אלא גם לגוף, לצד הימנעות או הפחתת גורמים חיצוניים המזרזים את הזדקנות העור, עשויים לתרום להוביל למראה עור צעיר יותר ומלא חיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה